ГК "Плай" ГК "Плай" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play" ski "Play"

ГК "Плай"
Львівська обл.
Сколівський район
с. Плав'є;
тел.: +38 (03251) 3-52-71
Vkarpatah@ukr.net
Служба довідки
Тел: +38 (03251) 35-162
Бухгалтерія
Тел/факс:
+38 (03251) 35-161,
+38 (03251) 35-270
СПА-Центр «Шафран»
Тел/факс:
 +38 (03251) 35-163
Готель «Плай»
Тел/факс:
+38 (03251) 35-164
Готель
 «Плай» біля шосе
Тел/факс:
+38 (03251) 35-271
Координати:
48 ° 54'6''N, 23 ° 17'43''E

Погода в Украине

Наш опрос

Де краще?
Всего ответов: 579

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0



Заклон


Плай гірськолижний

Заклон

Збільшити
Грег Гуршман
By Gregory Gurshman
Ця стаття була в цьому сезоні опублікована в американських журналах "Ski Racing Magazine" і в журналі "Professional Skier"

Виконання чистих різаних поворотів слалому-гіганта - це те, до чого прагнули спортсмени і тренери протягом двох останніх десятиліть. Загальновідомо, що для різання дуги повороту лижник повинен поставити лижу на кант шляхом виконання послідовності технічних елементів, звичайно званої закантуванням. Також не секрет, що закантовка може бути виконана як шляхом ангуляції коліна і стегна, так і шляхом заклона тіла. Тим не менш, що дозволяє виконати поворот гіганта найкращим чином, було і залишається не зовсім зрозумілим. Коли використовувати перераховані елементи, і в якій комбінації? Яка техніка найбільш ефективна і, в кінцевому рахунку, створює найвищу швидкість? Я спробую відповісти на ці питання, фокусуючись на одному з ключових елементів техніки - заклоне тіла.
Визначення
Збільшити
Рис 1.
Що таке заклон? Це відхилення тіла лижника від його вертикальної осі. Говорячи простими словами, цей рух всього тіла вперед і всередину в напрямку центру майбутнього повороту, як показано на малюнку 1.

Чим же заклон відрізняється від нахилу всього тіла (включаючи і верх корпуса) або просто "завалення всередину", що вважається грубою технічною помилкою?
   Кордон між цими, по виду схожими рухами, дуже нечітка і лише один нюанс дійсно створює значну відмінність. При заклоне спортсмен тримає стегна і плечі вирівняними (як показано червоними лініями на рис1). Стегна залишаються майже в одному плані з лижами на початку повороту (направлені туди ж, куди і шкарпетки лиж), і злегка "відкриваються" (розгортаються) при перетині лінії падіння схилу, допомагаючи підтримувати зчеплення канта з снігом. (Більш детально це показано на фотографіях нижче).
Яніца Костеліч, Хорватія, на трасі слалому-гіганта в Маріборі (Словенія)
Janica Kostelic

   Кут закантовки лижі створюється в основному за рахунок распрямления зовнішньої ноги практично без ангуляції коліна (мінімальна ангуляция коліна іноді використовується, але не для створення кута закантовки, а лише для його точного контролю). Навіть незначне запрокідиваніе плечей всередину може викликати перенесення бoльшего ваги на внутрішню лижу на початку повороту, що призведе до прослизання. Кілька бoльшие необхідного заклон, або виконання його в занадто різкій манері призведе до падіння всередину повороту. Заклон, виконаний вчасно і чітко - це мистецтво, для майстерного оволодіння яким потрібні роки. Щоб зрозуміти, чому цей елемент з'явився і став однією з важливих складових сучасної техніки гіганта, необхідно уважно розглянути основи цієї дисципліни.
   Гігантський слалом на якому рівні має одну мету - швидкість. Існує безліч факторів, що впливають на середню швидкість спортсмена на трасі. Багато спортсменів і тренери задаються питанням про те, що ж виробляє найбільшу швидкість. Я беру за основу вельми простий підхід до спортивного катання, розглядаючи швидкість спортсмена на трасі як результат взаємодії двох ключових факторів:
   - Траєкторії спуску і
   - Чистоти різання дуги поворотів
   Можна задатися питанням - як швидкість залежить від цих двох чинників? Відповідь проста: спортсмен, який може різати повороти найбільш чисто, утримуючи при цьому найбільш щільну траєкторію по всій трасі, матиме найбільшу швидкість. Тому всі технічні елементи гігантського слалому, включаючи і техніку закантовки, повинні бути спрямовані на досягнення ефективної траєкторії спуску і чистого різання поворотів. Фізика процесу теж дуже проста - спортсмен, ріжучий повороти по найщільнішою траєкторії, проводить свій центр мас по більш прямому і короткому шляху від старту до фінішу. Хоча одне це дає суттєвий виграш у часі, є й інші переваги заклона. Для кращого їх розуміння ми повинні розглянути більш детально фізику повороту.
Фізика заклона.
Збільшити
Рис 2. CM - центр мас
Фізика заклона наочно проілюстрована на малюнку 2.
   Розглянемо наступну гіпотетичну ситуацію:
   Для створення кута закантовки g спортсмен "A" використовує в основному ангуляції коліна, а спортсмен "B" створює такий самий кут закантовки g шляхом заклона з випрямленою зовнішньої ногою. Не дивлячись на те, що кути закантовки рівні, відстані, на які виводяться лижі з-під центру мас, різні.
   Очевидно, що Rb> Ra.
   Тепер давайте розглянемо емпіричну формулу: I = MxV (R) (Ця емпірична формула була запропонована професором кафедри спортивної кінетики каліфорнійського університету Джоржем Твардокенсом.)
   Вона позначає наступне:
   Імпульс (енергія), яку лижі отримують в повороті, дорівнює добутку моменту інерції і швидкості. Швидкість руху лиж прямо пропорційна радіусу (зміщення). Іншими словами, для заданої маси чим далі частині цієї маси розташовуються від осі обертання (повороту), тим більше буде енергія (імпульс), що створюється при обертанні (повороті).
   Цього досить примітивного наближеного пояснення (не претендує на науковість) цілком достатньо для розуміння необхідності застосування заклона в повороті. Тому, грунтуючись на вищесказане, спортсмен "B" на цьому малюнку створить більше енергії шляхом заклона і зміщення лиж далі з-під свого тіла, ніж спортсмен "A", що досягає меншого зсуву ангуляцією коліна. У більшості ситуацій при виконанні поворотів бoльшие кут закантовки забезпечує кращу хватку кантів. Однак це вірно лише в певних межах. Для кожної швидкості і радіуса повороту існує критичний кут закантовки, після перевищення якого лижа вже не тримає. Надмірна закантовка в початковій стадії повороту викличе раннє "замикання канта" - глибоке врізання канта в сніг під кутом близьким або переважаючим критичний. Це завжди викликає гальмування. Правильно виконаний заклон дозволяє спортсменові плавно і поступово збільшувати кут закантовки в першій половині повороту без передчасного замикання канта і уповільнення. Всі перераховані вище переваги заклона вступають в гру тільки при правильному його виконанні.
   Що ж необхідно для ефективного заклона, і як він пов'язаний з іншими елементами техніки?
ТЕХНІЧНІ ОСНОВИ ЗАКЛОНА
Як і будь-який інший елемент сучасної техніки, заклон грунтується на ряді фундаментальних компонентів, які виконуються в наступному порядку:
  
1. Укол ціпком.
Збільшити
Певною мірою ігнорований і часто вважається непотрібним в гігантському слаломі, укол палицею, як і раніше залишається істотним і використовується більшістю спортсменів на Кубку Світу в закінчених поворотах на крутих ділянках траси. Тут показаний укол ціпком у виконанні Фредріка Ніберг.
   Укол ціпком забезпечує ініціацію руху розпрямлення, а також сприяє подальшому просуванню центру мас вперед і всередину в напрямку центру майбутнього повороту.


2. Розпрямлення
Збільшити
Це поняття відноситься в основному до розпрямленню "нової" зовнішньої ноги, яка була злегка зігнута при завершенні попереднього повороту. Не дивлячись на те, що ноги розпрямлені, ні стегна, ні колінні суглоби не розпрямлені повністю до стадії закріпачення, як демонструють Майкл Вон Грюнігена.
   Розпрямлення зовнішньої ноги необхідно для виконання правильного заклона і досягнення достатнього зміщення лиж, як показано на рис. 1 і 2 (вище).


3. Просування
Під цим поняттям мається на увазі рух центру мас в напрямку майбутнього повороту. У сучасному слаломі-гіганті високого рівня розпрямлення і зсув нероздільні і виконуються майже одночасно, забезпечуючи рух центру мас вперед і всередину у фазі сполучення поворотів.
Збільшити

   Комбінація розпрямлення і просування дозволяє спортсменові почати новий поворот в положенні правильного заклона з вирівняними стегнами / плечима і розпрямлення зовнішньої ногою, як демонструє Он Грюнігена.
   Розпрямлення / просування забезпечує плавний рух центру мас. Це може бути також описано як перетин-над (центр мас проходить над лижами) або перетин-під (лижі проходять під тілом). В сучасних "з дуги в дугу" поворотах гіганта обидва типи перетинають рухів відбуваються практично одночасно і ледь разделіми.
   З метою умовного поділу цих рухів можна сказати, що у круглих закінчених поворотах на крутих ділянках перетин-над грає більшу роль, в той час як в пологих поворотах на пологих ділянках траси перетин-під більш виражено.

4. Динамічна ангуляция
Передбачає створення кутового положення в стегні - "злам у стегні" у другій частині повороту (як правило при виході з лінії падіння схилу), як демонструють он Грюнігена і Ніберг.
Збільшити

   Часто розглядається як рух закантовки, ангуляция насправді просто доповнює заклон. Вона служить для підтримки зчеплення кантів зі схилом при зростанні сил у другій частині повороту. Динамічна ангуляция не може бути виконана ефективно, якщо початковий кут закантовки не створений заклоном з вирівняними стегнами / плечима і розпрямлення зовнішньої ногою. Для потужного виходу з повороту важливо, щоб зовнішня нога залишалася распрямления майже до самого завершення дуги. Потім вона злегка згинається для вчинення нового розпрямлення / просування (зазвичай ініційованого уколом ціпком). Ці рухи, в свою чергу, забезпечують умови для ефективного заклона з подальшою ангуляцією. Іншими словами, весь технічний цикл повторюється знову і знову протягом всієї траси слалому-гіганта.
   Не дивлячись на те, що відпрацювання техніки заклона у вільному катанні та на трасі не розглядається в цій статті, хочу сказати, що розуміння цього елементу сучасної техніки може бути корисним не тільки тренерам і спортсменам, а й любителям. Правильне виконання заклона робить катання більш динамічним і покращує контроль на великих швидкостях.


Поиск

Календарь

«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Архив записей

Рекомендуємо

Продається!
Земельна ділянка
47 соток




погода Плай ][ ГК Плай ][ отдых Плай ][ курорт Плайя ][ лыжи Плай ][ зимой Плай ][ горнолыжный Плай ][ комплекс Плай ][ Веб камера Плай ][ Подъемники Плай ][ Плай во Львове ] человек Плай ] фото и видео Плай ] трассы Плай ] выдержки Плай ] трансфер Плай ] сноуборд Плай [ ресторан Плай [ Как доехать Плай [ отеле Плай [ парковка Плай [ стоимость Плай [ цены Плай

Погода в Украине